Най-страшното оръжие на Русия

  • 21/05/2016 14:13
  • |
  • 0 коментара
1 2 3 4 5

Най-страшното оръжие на Русия

1

С-300 е семейство зенитни ракетни системи, способни да поразяват цели на различни височини на далечина до 300 км. Това е първата многоканална система, способна да съпровожда до 6 цели и да насочва по тях до 12 ракети. Една от основните й особености е мобилността. Времето за развръщане на комплекса и преминаване от походно в бойно положение е 5 минути.

Автоматът „Калашников“, разработен с участието на старши сержант Михаил Калашников, беше приет на въоръжение през 1949 година с обозначението АК-47. От 1950-те години до наше време автоматът претърпя редица модификации. Сега АК е на въоръжение в армиите на 106 страни в света. По твърде приблизителни сметки в света има общо между 70 и 105 млн. екземпляра от различни модификации.

3

Ка-52 („Алигатор“) е боен вертолет от ново поколение за действия във всякакви метеорологични условия денем и нощем. Той е предназначен за унищожаване на земни цели, нескоростни въздушни цели и жива сила на противника. Ка-52 представлява двуместна модификация на ударния вертолет Ка-50 („Черна акула“). По степен на брониране на кабината на екипажа Ка-52 няма аналози в света. Въоръжението на вертолета Ка-52 се състои от 12 свръхзвукови противотанкови ракети „Вихър“, унифицирани контейнери с картечно и оръдейно въоръжение, 80 неуправляеми авиационни ракети калибър 80 мм, ракети клас „въздух-въздух“, 30-мм оръдие 2А42 с боекомплект 500 снаряда.

4Руският самоходен зенитен ракетно-оръдеен комплекс (ЗРПК) със земно базиране „Панцир-С1″ беше създаден през 1994 година. Особеното при комплекса „Панцир-С1″ е съвместяването на многоканална система за захващане и съпровождане на целите с ракетно и артилерийско въоръжение, което създава непрекъсната зона за прехващане на цели от 0 м по височина и 200 м по далечина до 15 км по височина и 20 км по далечина. Двете независими средства за насочване — радар и оптико-електронна система – позволяват да се осъществява захващане на четири цели едновременно. Максималната скорост на захващане е 10 цели в минута.
5

Първият тежък ракетен подводен крайцер със стратегическо предназначение (ТРПКСП) проект 941 „Акула“ беше заложен в предприятията на „Севмаш“ през юни 1976 година, а спускането на вода се състоя на 23 септември 1980 година. Основното въоръжение представлява ракетен комплекс Д-19 с 20 тристепенни балистични ракети на твърдо гориво Р-39 „Вариант“. Бойната далечина на ракетите е 8300 км, а бойната част е разделяща се: 10 бойни глави с индивидуално насочване по 100 килотона тротилов еквивалент всяка. Изстрелването им е възможно както от надводно, така и от подводно положение на дълбочина до 55 м. Освен стратегическото въоръжение подводницата носи 6 торпедни апарата калибър 533 мм и осем комплекта преносими зенитно-ракетни комплекси (ПЗРК) „Игла-1″.

6

Ми-8 е среден многоцелев вертолет, който се използва за превоз на пътници и товари. Военния вариант Ми-8Т има пилони за окачване на въоръжение (неуправляеми ракети, бомби). Следващата военна модификация Ми-8ТВ има усилени пилони за окачване на голямо количество въоръжение, както и на картечна установка в носовата част на кабината. Наричат Ми-8 „работно конче“, „войнишка машина“. В историята на световното вертолетостроене този вертолет няма аналози в своя клас по общ брой произведени машини — над 12 хиляди.

„Топол-M“ е съветски/руски ракетен комплекс със стратегическо предназначение с тристепенна междуконтинентална балистична ракета РТ-2ПМ, който може да се движи по терени извън пътищата. Пределната му далечина е 11 000 км. Носи един термоядрен боен блок с мощност 550 кт. През следващото десетилетие „Топол-М“ може да стане основа на въоръжението на Ракетните войски със стратегическо назначение.

Су-27 е съветски/руски многоцелев високоманеврен изтребител от четвърто поколение за действие във всякакви метеорологични условия, разработен в ОКБ „Сухой“. Самолетът може да се издига на височина 18,5 км, да развива скорост до 1400 км/ч, а максималната далечина на полета е 3530 км. Въоръжението на изтребителя включва: оръдие калибър 30 мм, управляеми ракети „въздух-въздух“, неуправляеми ракети, авиобомби калибър от 100 до 500 кг. Руският изтребител Су-27 е признат като един от най-добрите бойни самолети през миналото столетие според международното списание Flight International.


Гранатометът РПГ-7 (обозначение ГРАУ — 6Г1) представлява ръчен противотанков гранатомет за многократна употреба за стрелба с активно-реактивни (с ракетен двигател) гранати, разработен от ГСКБ-47 (днес ГНПП „Базалт“). Предназначен е за борба с танкове, самоходни артилерийски установки и друга бронирана техника на противника, може да се използва за унищожаване на жива сила на противника в укрития. Основните предимства на РПГ-7 са: евтино производство, просто използване, отлична бронепробиваемост и възможност за използване на нови гранати, липса на откат при изстрела.

Бойният железопътен ракетен комплекс конструктивно представляваше влак, състоящ се от два-три локомотива и специални вагони, които външно приличаха на пътнически или хладилни вагони. Във вагоните бяха разположени транспортно-пусковите контейнери (ТПК) с междуконтинентални балистични ракети, пунктове за управление на пуска, технологични и технически системи, средства за охрана, личен състав и системи за осигуряване на живота. Понастоящем всички комплекси са напълно изведени от състава на ракетните войски със стратегическо назначение (РВСН). Последният влак с БЖРК на Костромската ракетна дивизия беше снет от бойно дежурство на 12 август 2005 г.

През 2013 година Русия се върна към въпроса за БЖРК. По информация на Министерството на отбраната, новите комплекси може да се очакват към 2020 година. По мнение на експерти това решение представлява една от мерките за реакция на заплахата, която ще създаде системата ЕвроПРО в периода 2018 – 2020 година.
РИА Новости

Изгодни оферти за дрехи